Maszyny do mielenia mięsa do gastronomii

Maszyny do mielenia mięsa wykorzystywane są zarówno w domu, jak i w zakładach gastronomicznych. Zastosowanie znajdą w takich miejscach, jak restauracje, stołówki szkolne, cukiernie i piekarnie, a także wielkie zakłady przetwórstwa spożywczego (w zakładach masarskich, zakładach przetwórstwa owoców). Maszyny te służą do rozdrabniania mięsa, drobiu, ryb ale także orzechów i nasion. We wszystkich maszynach do mielenia, mięso lub inny produkt, trafia poprzez otwór wsadowy na podajnik ślimakowy, który podaje je przez gardziel do zespołu tnącego. Podajnik ślimakowy (ślimak) powoduje wtłaczanie mięsa przez otwory sita, a noże mają za zadanie odcinać kawałki mięsa, które odpowiadają średnicy otworów w sicie.

Za pomocą maszyny do mielenia mięsa można nie tylko rozdrobnić mięso. Wykorzystuje się je także do produkcji pasztetów, przygotowania kotletów mielonych, włoskiej lasagne, meksykańskiego burrito, amerykańskich hamburgerów, greckiej mussaki, tatara, a także rozdrabniania maku lub orzechów na farsz do ciast. Do stworzenia każdej z tych potraw konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju ślimaków, noży, sitek oraz szarpaków.

Czytaj więcej >

Maszyny do mielenia – Jakie są ich rodzaje?

W zależności od miejsca zastosowania tego rodzaju sprzętu – w domu lub zakładzie gastronomicznym – stosowane są różne rodzaje maszyn. Drobne (ręczne lub elektryczne) maszyny do mielenia wykorzystywane przez nas w domu, nie są przygotowane do pracy ciągłej. Tu ich miejsce zastępują profesjonalne urządzenia o wydajnościach od 50 kg/h do kilku ton na godzinę. Decydując się na zakup takiej maszyny szczególną uwagę należy zwrócić na ilość oraz jakość zastosowanych w niej elementów. Wpływa to bezpośrednio na kwalifikację tego rodzaju sprzętu. Maszyny do mielenia mięsa dzielą się w tej kwestii na trzy rodzaje stosowanych systemów. W standardowym systemie typu ENTERPRISE, maszyna wyposażona jest w układ: ślimak, nożyk oraz sitko. Rozbudowana wersja tego systemu, skrywająca się pod nazwą UNGER 3, wykorzystuje dodatkowo szarpak, czyli specjalny rodzaj tarczy stosowany do rozdrabniania mięsa na mniejsze kawałki. Najbardziej rozwiniętą wersją maszyny do mielenia mięsa, jest sprzęt zaopatrzony w system UNGER 5, na który składa się: ślimak, szarpak, nożyk, sitko oraz dodatkowy nożyk i sito. Dodatkowo, maszyny do mięsa można sklasyfikować na maszyny bez chłodzenia oraz te, które mają wbudowane chłodzenie.

Największe, przemysłowe maszyny do mięsa, mogą być dodatkowo wyposażone w hydrauliczne podnośniki wózków do mięsa, separatory do oddzielania od mielonego mięsa kawałków kości, chrząstek i ścięgien, a także występują one w wersji umożliwiających mielenie mięsa zamrożonego w temperaturze nawet do – 10 C. Pojemność zasypowa w lejach takich maszyn wynosi od 300 do 1000 kg, a przekroje gardzieli mają średnicę od 160 do 250 mm. Profesjonalne maszyny do mielenia mięsa, używane w zakładach masarskich, posiadają także regulację prędkości obrotowej elementów mielących. Najnowocześniejszym rozwiązaniem w przemysłowym mieleniu mięsa jest połączenie w jedną maszynę urządzenia do łamania mrożonych bloków oraz maszyny do mięsa. Takie urządzenie jest przeznaczone do skrawania mrożonych bloków mięsa o wadze do 30 kg i temperaturze do – 25 C, a następnie do ich mielenia.

Wilki do mięsa – co to takiego?

Wilki do mielenia mięsa to nic innego jak standardowe, z reguły nastolne urządzenia mielące do mięsa. Terminologia ta jest powszechnie używana w branży gastronomicznej przez producentów i dystrybutorów sprzętu, a jej korzeni należy upatrywać w charakterystycznym kształcie leja – gardzieli oraz części urządzenia, w której znajduje się zestaw tnący wraz ze ślimakiem. Zwłaszcza co do starszych, ręcznych modeli młynków do mięsa, nasuwa się skojarzenie z głową wilka.

Maszyny do mielenia mięsa w ofercie sklepu Gastromania.pl

W naszym asortymencie znajduje się kompleksowa oferta wilków do mięsa wielu producentów, jak m.in. Hendi, Stalgast, czy RM Gastro. Są to standardowe, najpopularniejsze modele przeznaczone dla profesjonalnej gastronomii. W ofercie posiadamy również maszyny mniej popularne – przemysłowe, a także te, które mają wbudowany wewnętrzny system chłodzeniem, o większych wydajnościach produkcji światowej klasy producentów tego rodzaju sprzętu. W przypadku szczegółowych pytań, w związku z prawidłowym doborem maszyny do mięsa dla Państwa firmy, prosimy o kontakt z naszym działem handlowym.

Części zamienne do wilków do mięsa dostępne w Gastromania.pl

Nasza firma współpracuje z czołowymi światowymi producentami maszyn do mięsa oraz firmami specjalizującymi się w sprowadzaniu i produkcji na zamówienie sitek, szarpaków, noży oraz podajników ślimakowych, a także innych części zamiennych dla większości dostępnych na rynku urządzeń gastronomicznych oraz przemysłowych. Jeśli mają Państwo nietypowe zapytanie lub potrzebują Państwo odpowiednich części dla swojej maszyny – prosimy o bezpośredni kontakt z zespołem Gastromania.pl.

Serwisowania i czyszczenie maszyny do mielenia mięsa

Maszyny do mielenia mięsa, podobnie jak wszystkie urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym i gastronomicznym, wymagają odpowiedniej dbałości. Mowa tu zarówno o odpowiednim utrzymaniu sprzętu, czyli regularnym czyszczeniu (każdorazowo po zakończeniu pracy), które jest wymagane przez stosowne normy sanitarne, jak i jego serwisowaniu. Wpływa to zarówno na bezpieczeństwo osób obsługujących sprzęt, jak i jego wydajność. W przypadku maszyny do mielenia mięsa, regularnej kontroli podlegają noże, które powinny być systematycznie ostrzone, a w razie potrzeby również wymieniane. Najbezpieczniej zdać się w tej materii na serwis, który udzieli nam dodatkowo gwarancji na dokonane zmiany. W Gastromania.pl udzielimy Państwu wszystkich niezbędnych informacji w tym zakresie.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem, a w razie pytań lub wątpliwości, do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami!